Film izlemek işkence olabilir mi?

Bildiğiniz üzere Erasmus ile İsveç'teyim hala. Eğitim sisteminden konuşup duruyordum. Ancak, neyse geçelim eğitim sistemini şimdi. Geleyim şu anda içinde bulunduğum duruma, neler yapmam gerektiğine.

İzle izle, sonra yorumla
Bu dönem tam 6 ders aldım. Yani burada alabileceğim maksimum krediyi aldım ki bu kredi de 45 ects kredisi. Neyse gelelim sadede. Şu anda ödevini yapmakta olduğum ders Cultural Text and Context. Bu ders için evvela Jane Eyre hakkında bilgimin olması gerekiyor yani okumuş olmam gerekiyor ve aynı zamanda Wide Sargasso Sea isimli 1993 yapımı filmi (aynı isimli romandan uyarlama) izlemem gerekiyor. Sonrasında yapmam gerekenler ise Jane Eyre romanında bir deli kadın varmış, bu filmde de onun neden delirdiği anlatılıyormuş. Bunlar arasında karşılaştırma vs. yaparak bir kaç sayfa birşeyler yazmam gerekiyor. Bu sadece bu ders ve bunları da sadece iki gün içinde yapmam gerekiyor. =). Dün Wide Sargasso Sea filmini izledim. Ama 2006 versiyonunu, çünkü diğer filmi aradım aradım bulamadım. Hocamıza ulaşmaya çalıştım her üniversiteye gidişimizde çıkmıştı, biz de kaldık bu yeni versiyonuna. Neyse bu dersi böyle halledeceğiz artık....

Eziyet gibi ama...
Gelelim bir diğer filmimize ya da filmlerimize. Diyebilirsiniz yahu bu ne habire film mi izliyorsunuz diye. Evet izliyoruz. Şu ana kadar American History X, Bowling for Columbine, Crash, American Beauty, Charlie and Chocolate factory, Golden Compass izledik. Daha da izlememiz gereken ve aynı zamanda incelememiz gereken bir kaç film daha var. Şöyle bir bakınca filmlere hepsi tanıdık izlenilmiş ve izlenilesi filmler. Ben bunları önceden izlemedim mi. Tabii ki izledim. Mesele izlemek değil işte, incelemek bazı küçük noktalarını ön planda tutarak filmleri yorumlamak bizim yaptığımız. İş böyle olunca eziyetten başka birşey olmuyor. Aslında doğruyu söylemek gerekirse, eğlenmiyor da değilim. Bu kadar kısa sürede üstüste birçok güzel filmi izlemek zorunda kalıyor olmam ve sonrasında bunlar hakkında yorumlar, eleştiriler yapıyor olmam bence ya da galiba sizce de güzel olmalı.

evet evet, çok güzel yaa....

Ayrıca ilginizi çekebilecek diğer yazılar: 
Harçsız Öğrenci Pasaportu Nasıl Alınır
Schengen Vizesi için İşveren Mektubu ve İzin Onayı
İnterrail Nasıl Yapılır ve Nasıl Planlanır
Ücretsiz Fon Müzikleri ve Ses Efektleri İndir
Asteğmen Nasıl Olunur ve Ne Yapmam Gerekir
Askerlik Tecili için Gerekli Belgeler
Sınavsız İkinci Üniversite Kaydı Nasıl Yapılır
İngilizce Öğretiminde Teknoloji ve İnteraktif Oyunlar

Diğer faydalı olabilecek Erasmus yazılarım:
İsveç'e Gitmeden Önce (1)
İsveç'te Bilinmesi Gerekenler (2)
İsveç'te Yemek Vakti (3)
İsveç Online Alışveriş Siteleri ve Faydalı Linkler
İsveç'te Erasmus İlk Anılar
İsveç ve Erasmus: Hatıralar Dolusu Koca Bir Yıl
Erasmusa Son Noktayı Koyduk
Erasmus'tan Sonra Hayatta Kalmanın Yolları
İnterrail Gezisi Nasıl Planlanır
* Erasmus Ülke Tercihi Nasıl Yapılır

0 kişi daha paraladı:

Yorum Gönder

Tepkisiz kalmayın. Fikirleriniz birileri için değerli olabilir: