Asteğmen Nasıl Olunur? Yedek Subay Olmak İçin ne Yapmalı 2018

asteğmen olmak için ne yapmak gerekir
(Yedek Subay) Asteğmen Nedir?
Asteğmenlik subaylık ile astsubaylık arasında bir rütbedir ve sınıf olarak yedek subay olarak geçer. Maaşları 2500'den başlıyor 5000 liraya kadar çıkabiliyor. Bulunduğunuz birlik içerisinde bile değişkenlik gösterebilir bu maaş oranları. Jandarmada asteğmen maaşları daha iyiyken piyade olanlarda ise bir nebze düşük olabiliyor. Bu farklılıkların neden kaynaklandığı konusunda envai çeşit varyasyonlar bulunuyor.

Asteğmen yani Yedek Subay Nasıl Olunur?
Asteğmen olmak için sizin yapabileceğiniz hiçbir şey yok. Ancak asteğmen olma ihtimalinizi tahmin etmek zor değil. Asteğmenleri üniversite mezuniyet notuna göre seçiyorlar artık. 2014 Ağustos ayında gitmiş olduğum İzmir Foça'daki komando okulunda 77 kişi arasında en düşük not ortalaması 3,20 idi. Sizler de not ortalamanıza göre asteğmen olup olamayacağınızı kestirebilirsiniz. Yine de seçilemediyseniz olay tamamen kontenjan meselesi. Artık eskisi gibi asteğmen alımları çok fazla değil.

Asteğmen (Yedek Subay) olmak için ne yapmak gerekir?
Asteğmen olmak için tek yapmanız gereken tecil bozdurma aşamasında yedek subay olmak istediğinizi belirten kutucuğu işaretlemek. Sizlerin yapabileceği tek şey bu. Sizi seçip seçmemek ise TSK'ya kalmış bir durum. Bunu da ihtiyaç sayısına göre belirliyorlar ve seçerken şu anda tek bilinen bir kriter var o da mezuniyet not ortalaması.

Asteğmen (Yedek Subay) olarak kalabilir miyim?
Asteğmen olarak devam etmek diye bir şey yok. Subaylık sınavlarına girerek teğmen olarak kalmak diye bir şey var. Ancak bu sınavlar bildiğiniz KPSS gibi "kolay" değil. Evet KPSS bu sınavın yanında kolay kalıyor. Ayrıca sıkı bir çalışma tek başına yeterli de değil. Askeriye burası. Fiziksel özelliklerinizin de üst seviyede olması en önemli zorunluluk.

Son olarak sizlerin de eklemek istediği bilgiler varsa ve eğer hayır bunlar yanlış dediğiniz konular bulunuyorsa aşağıdaki yorum forumundan bizlere katkı sağlayabilirsiniz.

0 kişi daha paraladı:

Yorum Gönder

Tepkisiz kalmayın. Fikirleriniz birileri için değerli olabilir: