İnterrail Gezisi Nasıl Yapılır ve Planlanır

nasıl yapılır interrail
Dokuz günlük çılgınca interrail gezisinden sonra artık bütün detayları ile bu tür bir geziye nasıl hazırlandığımı sizlere anlatma zamanı geldi. Erasmusa başvurmamın en önemli nedeniydi Avrupayı gezmek ayrıca Nou Camp'da bir fotoğraf çekmek. Ne bileyim hayalimdeydi her zaman, Paris'te Eyfel kulesinin, Amsterdam'da "I AMsterdam" yazısının ve Roma'da Colloseum'um önünde bulunup bir kare fotoğrafa sahip olmak. Roma ve Venedik gezilerini interrail ile yapmasam da sonuçta o hayallerimi de gerçekleştirdim ryanair ile.

İnterrail ile nerelere gittim? İsveç'te olduğum için biraz kolay oldu güzel bir rota çizerek birçok ülkeye gitmek benim için. Kuzeyden çıkıp güneye inmek ve sonrasında da uçağa atlayıp geri gelmek gerçekten çok güzel. Gidebildiğiniz en uzak noktaya kadar gidiyorsunuz tren ile ve sonrasında 3 saat içerisinde başladığınız yere geri dönüyorsunuz. Benim gezim Malmö'den başladı, sonrasında Kopenhag, Amsterdam, Brüksel, Frankfurt, Paris ile devam etti Barcelona'da Barcelona futbol takımının şampiyonlar ligi kupası şampiyonluğunu kutlamasıyla sona erdi.

Gelelim interraile nasıl hazırlandığıma. Liste halinde verirsem çok daha faydalı olacak sanırım:
  • Avrupa haritasını önüme aldım ilk önce. Gitmek istediğim şehirleri birer birer inceledim ve en iyi rotayı çıkartmaya çalıştım. Sonuçta trenle düzenlenen bir gezi olduğu için gideceğim yerleri düzgün bir sıraya koymak gerekiyordu. Dediğim kuzeyden başlayarak güneye inmek en doğrusuydu benim için ve öyle de yaptım. Ancak gitmek istediğim tek bir şehire gidemedim orası da Prag. Gerçekten interrail rotama çok ters bir yerdeydi ve sonuçta gidemedim. Evet ilk adım olarak rotamızı belirliyoruz.
  • Diğer bir adımda artık hangi şehirde kaç gün geçireceğiz ve neler yapacağız onları konuşalım, ya da ben neler yaptım ondan bahsedeyim. Sonuçta elimde bulunan ve sizlerin de muhtemelen alacağı en ucuz (159 euro) ve 10 gün içerisinde 5 gün kullanım hakkına sahip olan bilet. Biletimizin kullanım gününe göre nerede kaç gün kalacağınız onu belirlememiz gerekiyor. Ayrıca bu 10 gün içerisinde 5 gün kullanım hakkını, daha açacak olursak durum şu: 10 gün demekten kasıt, biletimizin sadece 10 günlük geçerliliği olduğunun göstergesi. 10 mayısta alınan bir bilet 19 mayıstan sonra kullanılamaz. Benim biletim 20 mayısta başlıyordu ve 29 mayıs son kullanım günüydü. 5 günlük kullanım hakkını ise 5 kere kullanım hakkımız var diye çevirebiliriz. Bugün yola çıktığımızı varsayarsak ben bir günlük hakkımı kullanmış oluyorum, ancak gün bitene kadar bugünkü hakkınızı istediğiniz kadar kullanabilirsiniz. Başka bir hakkınızı kullanmanıza gerek yok. Umarım gayet açıklayıcı bir bilgi olmuştur. Bu adımda biletinizin kullanım hakkına göre çok detaylı bir şekilde plan yapmalısınız. Benim yaptığım planı da sizlerle paylaşacağım ve sizlere güzel bir örnek olmasını umarım:
Planımızı yaparken tren saatlerini kontrol etmek en önemli ayrıntılardan bir tanesi. Tren ne zaman kalkıyor ve ne zaman diğer şehire varıyor. Bu tren saatlerini kontrol edebileceğiniz site ise şurası. Ben İsveç Falun'dan başladım ve ilk belirlediğim hedef Kopenhag ve son şehir ise Barcelona idi. Gezim tam olarak planladığım gibi 9 gün sürdü. 20 Mayıs'ta başlayıp 29 Mayıs gece saat 01:30'da Falun'daydım. İlk olarak 20 mayıs akşamı yola çıkarak gece treni ile bir gün sonra Kopenhaga ulaştım. Burada dikkat etmeniz gereken bir şey var. Bir şehirden diğerine geçerken direk trenler olmayabilir. Bazı yerlerde değişiklikler yapmak zorunda olabilirsiniz. O nedenle yukarıda verdiğim site üzerinde planınızı yaparken nerede hangi değişiklikleri yapacağınıza bakın ve mutlaka not alın.
Ayrıca gece trenleri ve bazı özel trenler için hatırlatmam gereken bir durum var o da "seat reservation" yani koltuk rezervasyonu. Gezinizi yukarıdaki siteden planlarken hangi trenin "subject to reservation" olup olmadığına bakıp mutlaka not alın. Tren istasyonlarında trene binmeden önce ya da şehire ilk vardığınız anda zaten binecek olduğunuz diğer treni muhtemelen bildiğiniz için mutlaka rezervasyon yaptırın. Rezervasyonu uluslararası bilet satış gişelerinde sadece koltuk rezervasyonu istiyorum diyerek 4 ya da 5 euro karşılığı yaptırabilirsiniz. Bazen yer kalmamış olmayabilir siz yine de atlayın trene ancak Fransa'da biraz dikkatli olun 15 euro cezası var. Normal diğer ülkelerde 5 euro ama bu Fransa'da neden böyle anlamadım. (Ben ceza yedim maalesef. Tren doluydu ve binmem gerekiyordu, ne de olsa ceza 5 euro dedim ama değilmiş neyse.)
Artık Kopenhaga varalım biz. Varmadan önce son bir şey daha var. Eğer treniniz 19:00'dan sonra ise ve bir gün sonra diğer hedefe varıyorsanız o tren mutlaka hedefe varacağınız güne yazılmalı. Yani trene bindiğiniz günkü hakkınızı değil bir sonraki günün hakkını kullanmış olmalısınız. Bazen faydalı olan bu kural bazen de interrailciler için kötü birşey. Ancak bilet kontrol eden şahıslar hiç birşekilde detaylı olarak bakmadıklarından dolayı ve pek bilgiler olmadığı için bu konuda bir sorun yaşayacağınızı sanmıyorum. Sadece bindiğiniz günün tarihini yazın ya da duruma göre bir gün sonrayı yazın. Ben Kopenhaga giderken bir gün sonrayı yazdım çünkü aynı gün içerisinde Amsterdam'a bir başka gece treni ile geçiş yaptım ve sadece bir günlük hakkımla iki gün seyahat ettim. Tren saatlerini gerçekten çok akıllıca kullanmanız gerekiyor. Hemen benim tren saatlerimi de vereyim örnek olarak:
Falun'dan - Kopenhag'a
---2 changes (night train) --- Kalkış: 19:32 on 20th May  Varış: 07:17 on 21st May

Copenhagen - Amsterdam
---direct (night train)--- Kalkış: 18:53 on 21st May Varış: 10:29 on 22nd May
Amsterdam'a bir günlük hakkımı kullanarak gelmiş oldum. Sonraki trenim gece saat 5 civarı idi. Amsterdam Red Light District ile ünlü olduğundan dolayı geceyi de orada gezerek geçirmeyi istedim. Herhangi bir hostel ya da hotel ayırmadım. Amsterdam'dan sonra Brüksel'e geçtim aşağıdaki tren saatleri ile ve ikinci hakkımı kullanmış oldum:
Amsterdam - Brussels
 ---direct--- Kalkış: 05:54 on 23rd MayVarış: 08:42 on 23rd May
Brükseli de gezdikten sonra aynı gün içerisinde başka bir hakkımı kullanmadan Frankfurt'a geçtim. Orada birkaç arkadaşımızı ziyaret edeceğimden dolayı oraya tam iki gün ve üç gece ayırdım. Aslında iki buçuk gece desek daha yerinde olur. Tren saatlerimi vereyim hemen:
Brussels - Frankfurt
---direct--- Dep: 17:54 on 23rd May  Arr: 21:30 on 23rd May
Frankfurt'tan sonraki durak Paris'ti. Paris'e geçerken başka bir günlük hakkımı da kullandım ve Paris'te iki gün kalmayı planlamıştım. Paris'e gitmeden önce mutlaka bir hostel ayırmanızı tavsiye ederim. Onu da hostels.com ya da hostelworld.com üzerinden yapabilirsiniz. Ben Friends Hostel denen ve herkesin kötü yorumlarda bulunduğu bu hostelde kaldım. O kadar da kötü bir yer değil parasına göre. Gecesi 16 eurodan Paris'te bulabileceğiniz en ucuz hostellerden bir tanesi. Eğer grupça yola çıkıyorsanız bir apartman düşünmenizi ya da diğer hostellere de gözatmanızı tavsiye ederim çünkü daha ucuza geliyor. Frankfurttan Paris'e giderken rezervasyonumu son ana bıraktım ve tren dolu olduğu için yaptıramadım. O nedenle rezervasyonlarınızı o şehire varır varmaz yaptırırsanız sorun yaşamassınız. Gelelim hangi trenleri aldığıma:
Frankfurt - Paris
---direct--- Dep: 06:00 on 26th May Arr: 09:50 on 26th May
Artık Paris'teyiz. Gezimizin beşinci günü. Paris'te iki gün içerisinde gayet yeteri kadar gezebildiğimi düşünüyorum. Disneyland'a gitmedim onu hemen söyliyeyim. Girişin 50 euro olduğunu duyunca ve yolda geliş gidiş en az dört saat geçirildiğini duyunca hiç de heveslenmedim. Zaten Paris'e gitmemin amacı da o değildi. Eyfel kulesi ile Louvre müzesi benim için önemli olan yerlerdi. Sonraki durağım Barcelona idi. Barcelona için tren saatlerim:
Paris - Barcelona
---night train--- Dep: 20:32 on 27th May Arr: 09:20 on 28th May
Barcelona'da da iki gün geçirmeyi planladım yani sadece bir gece. Bu sefer hostel ayırmadım. Tren istasyonu önünde uyuyuverdim. Zaten para sıkıntısı olduğundan dolayı hiç para harcamayı gözüme kestiremedim. Ancak Barcelona gezdiğim şehirler arasında en ucuz olanıydı. Hostel fiyatlarına da internet üzerinde baktığımda gerçekten hosteller de ucuzdu. Barcelona'da kaldığım gece FC Barcelona'nın Şampiyonlar Ligi kutlamaları vardı ve onlar sayesinde stadyuma ücretsiz girme şansını yakaladım. Normalde maç olmasa dahi sadece içeri girip görmek 17 euro. 29 Mayıs Barcelona'daydım ve artık interrailimin son günüydü. Artık geri dönme zamanı. Geri dönmek için ryanair ile saat 14:35'e bir uçak bileti aldım. İsveç'e saat 18:30 civarı gibi vardım ve Falun'a interrailimin son gün hakkını kullanarak tren ile saat 01:30'da varmış oldum. Böylece gezim son bulmuş oldu. En kısa haliyle benim gezimin planı buydu. Umarım sizlerin bir gezi hazırlamasında yardımı dokunur. Aklınıza takılan birşey varsa hiç çekinmeden sorabilirsiniz.

Bu yazımda planımızı yapmış olduk. Bir sonraki yazımda da bütün planlar hazırlanmış olduktan sonra, yanımda neler götürdüm ve sizlerin neler götürmesi gerekir, ayrıca herşeyi ile interrail ne kadara mal olur ve diğer gerekli detayları sizlerle paylaşacağım.

Diğer İnterrail Yazılarım:
Schengen Vizesi için İşveren Mektubu ve İzin Onayı
Yerli İnterrail: Tren Tur Kartları 
İnterrail'den ilk İzlenimler

YORUMLAR

BLOGGER: 32
Loading...
Ad

advertorial,1,alışveriş,4,alışveriş siteleri,1,another earth,1,apple,2,askerlik,2,askerlik tecili nasıl yapılır,1,asteğmen,1,asteğmen nasıl olunur,1,asteğmen olmak,1,astek,1,avrupa,3,bedava fon müzikleri,1,ben,6,birikim koleji,1,blog,2,blogger,2,blogger ipuçları,6,can sıkıntısından,18,chrome,1,cs:go,1,Çözüm,2,deneme,5,dizi,1,duyuru,6,düşün taşın,2,düşünme taşınma,1,eğlence,1,emoji,1,en iyi ücretsiz antivirüs,1,Erasmus,31,Erasmus Maceraları,2,erasmusrehberi,1,evrak,1,facebook,1,felsefe,1,film,4,flash bellek kısayol virüsü,1,flash bellek virüsü,1,fon müziği,2,fon müzikleri indir,1,Gezi,8,godaddy,1,google,1,Günlük,60,haber,3,Hakkımda,1,hakkında,1,Harçsız öğrenci pasaportu,1,hatıra,1,içimiz kan ağlıyor,1,ikinci el,1,ikinci üniversite kaydı,1,ilginç,1,inceleme,1,ingilizce dilekçe,3,ingilizce işveren mektubu,2,ingilizce izin onayı,2,ingilizce öğretmenliği,1,internet,50,interrail,4,ios,2,iphone,6,iphone titremiyor,1,iphone titreşim ayarlama,1,iphone titreşim seviyesi,1,iphone titreşim sorunu,1,isim tescil,1,isveç,17,isveç günlüğü,2,isveçte eğitim,29,isveçte erasmus,1,isveçte yaşam,29,işyeri izin belgesi,2,izin onayı örneği,2,kadın,1,kısa film,5,kısa film müzikleri,1,kısayol virüsü,1,komik,14,kozmonot,1,kutu açılımı,1,Les poupées russes,1,macera,1,mezuniyet sonrası askerlik,1,mizah,1,Movies,1,müzik indir,1,öğrenci pasaportu nasıl alınır,1,öğretmenim,10,paylaşım,1,python.dll,1,rehber,2,royalty free fon müziği,1,rus,1,russian dolls,1,schengen vizesi işveren izni,2,ses efektleri indir,1,ses testi,1,sınavsız ikinci üniversite,1,sinema,6,siyaset,1,Social network,1,sony srs-x11,1,sosyal,2,sosyal ağ,1,sözsüz müzik indir,1,sverige,28,sweden,28,şaşırdım,3,şiddet,1,şirket yazısı,1,tecil,1,teknoloji,27,tercih,1,titreşim,1,twitter,1,uzun dönem askerlik,1,ücretsiz fon müzikleri,1,ücretsiz pasaport almak,1,ülke,1,veyselkeles.com,1,video,2,vimeo,1,virüs temizleme programı,1,vize,4,vize için işyeri izni,2,Windows,8,windows 10,5,windows 8,1,Windows Sorunları,8,yaşam,2,yedek subay nasıl olunur,1,Yeni Öğrendim,16,zombieland,1,
ltr
item
Paralama Defteri Blog | Eğitim, Erasmus ve Teknoloji Deneyimleri: İnterrail Gezisi Nasıl Yapılır ve Planlanır
İnterrail Gezisi Nasıl Yapılır ve Planlanır
https://2.bp.blogspot.com/-4vtluwGshpQ/V8IaLva0jcI/AAAAAAAAIAU/L0yTsvjZu0k6U5tSQPjKinLIDl7BCpo9wCLcB/s400/interrail-gezisi-nas%25C4%25B1l-yap%25C4%25B1l%25C4%25B1r.jpg
https://2.bp.blogspot.com/-4vtluwGshpQ/V8IaLva0jcI/AAAAAAAAIAU/L0yTsvjZu0k6U5tSQPjKinLIDl7BCpo9wCLcB/s72-c/interrail-gezisi-nas%25C4%25B1l-yap%25C4%25B1l%25C4%25B1r.jpg
Paralama Defteri Blog | Eğitim, Erasmus ve Teknoloji Deneyimleri
https://blog.veyselkeles.com/2009/06/interrail-hazrlklar.html
https://blog.veyselkeles.com/
https://blog.veyselkeles.com/
https://blog.veyselkeles.com/2009/06/interrail-hazrlklar.html
false
3424150382635341823
UTF-8
Yazıların hepsi bu kadar Hiç yazı bulunamadı Hepsini görüntüle Devamı... Cevap ver İptal Sil Yazan: Anasayfa Sayfalar Yazılar Hepsini Görüntüle Bunlar ilginizi çekebilir Etiketler Arşiv SEARCH Bütün Yazılar Aradığınız konu hakkında bir yazı bulunamadı Anasayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Paz Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Oca Şub Mar Nis Mayıs May Haz Ağu Eyl Eki Kas Ara daha şimdi 1 dk önce $$1$$ minutes ago 1 saat önce $$1$$ hours ago Dün $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago 5 hafta önce Takipçiler Takip ET Bu İçerik Gizlidir ADIM 1: Paylaş. ADIM 2: İçeriğe ulaşmak için paylaşım yaptığınız linke tıklayınız Bütün Kodu Kopyala Bütün Kodu Seç Bütün kod kopyalandı Yazılar / kodlar kopyalanamaz, kopyalamak için lütfen CTRL+C basınız