Birinci Advent ve Ben: Trajikomik bir an

Geçen Pazar (30 Kasım) Hristiyanlar için önemli olan bir günü geride bıraktık. Pazar günü olmasına rağmen burada bütün dükkanlar ve işyerleri açıktı bugüne özel olarak. Normalde pazar günleri kuş uçmaz kervan geçmez bu İsveç'te onu bilesiniz. Bu günü kaleme almamın bir nedeni var tabii ki. O da artık benim saflığım ya da Türk olmaktan ya da Türkiye'de yaşamış olmaktan kaynaklandığına bağlıyorum. Ama gerçekten çok komik bir durumdu düştüğüm. Tabii beni bu durumdayken kimse görmedi ancak kendimden utandım az da olsa bu şekilde düşündüğüm için. Neyse evvela adventin ne olduğuna bir bakalım;
christmas kutlamalarina hazirlanma surecidir.
katoliklere gore christmas'tan 4 hafta once pazar gunu baslar. bu donemde kilislerede advent celenkleri konulur ve her hafta celenk uzerindeki dort mum yakilir. buna gore advent baslangici haftada advent celenginde sadece 1 mum yanarken, 2. hafta 2, 3. hafta 3 ve noel haftasi da 4 mum yanar.
imho, adventin en guzel yani, ozellikle viyanada (ve ozellikle stephansdom'da) advent suresince cumartesi ve pazar geceleri advent konserleri verilmesidir. bu konserlerde, bach'tan mozart'a, chopin'den haydn'e genis bir repertuarda hristiyan dini musikisinin en nadide ornekleri dinlenebilir.
Hıristiyanlık'ta İsa'nın doğumunun beklendiği dönem. Katoliklik ve Protestanlıkta 30 Kasım'a en yakın pazar günü (27 Kasım ile 3 Aralık arası) başlayarak Noel arifesine kadar süren dört hafta. Ortodokslukta 27 Kasım ile 7 Ocak arasında 40 gün.
İsveç'te, christmas market vardı bu Pazar. Türkçe adıyla da noel pazarı. Biz de oradaydık işte. Aslında advent dedikleri şey benim için pazardan başka birşey değildi. Bu pazarı da şöyle açıklamışlar;

hristiyan halklarin memleketlerinde aralik ayi basinda kurulur. sehirlerin en eski merkezleri kurulum tercih yerlerindendir. bu panayir/pazarlarda mini atli karinca, sicak sarap, kisnisli, tarcinli ve anasonlu hamur isleri ve cikolata basta olmak üzere, tipik noel ivir ziviri fahis fiyattan tüketilebilir. dondurucu sogukta, noel sarkilari esliginde sicak sarap... üc bardaktan sonra panayir bayaa renklenmeye baslar.
Gelelim beni benden utandıran olaya... Ahh ahhh.. Ne kadar da dar düşünceliyiz bilemiyorum ya da ne kadar kendi kalıplarımız içinde kalmışız diyebiliriz. Bu güzelim advent gününde İsveç'in nadide kasabalarından olan Falun'da iki Türk dört Alman arkadaş konuşa konuşa eğlene eğlene yürüyor, ortalarda söylenmekte olan noel şarkılarını dinliyorduk. Sonrasında ne olduysa ben bir noel baba görünce oldu. Noel babanın üzerindeki elbise çok fazla yeni değildi, neyse kabul edelim eski bir noel baba kıyafetiydi yürümekte zorlanan yaşlı amcanın üzerindeki. Elinde de bir kutu vardı benim içini göremediğim. Bir an dedim, yahu bunlarda da varmış dilencilik işi meğer.!! Bak bak.. düşünceye bakarmısınız.

Hemen Hakkı arakadaşıma da durumu açıkladım; "baksana ya bunlarda da var bizdeki dilencilik işi. Hem de nerdeyse aynı gibi. Dini simgeleri kullanarak dilenme olayı yani." Allah'tan Alman arkadaşlarla paylaşmadım bu düşüncemi. Bir süre noel babayı takibe aldım ben. Merak ettim gerçekten nedir neyin nesidir diye. Ne göreyim; meğer noel amcanın elinde tuttuğu kutu, para toplamak için değil de sağdan soldan geçen küçük çocuklara verilmek üzere şekerle doluymuş. O an gülsem mi ağlasam mı diye gerçekten kendime acıdım. Gülüyordum çünkü benim o sığ düşüncem herkesi güldürecek cinstendi. Ağlamak istedim çünkü o içime yerleşmiş olan, içimde katılaşmış olan, kalıplaşmış olan o sığ düşüncelere. Trajikomik değil de ne şimdi bu? Gerçekten çok utandım kendimden, gerçekten... Artık ikinci dönemimi de burada geçirmeye karar verdim. Çünkü öğrenmem gereken daha çok şeyin olduğunu gördüm. Öğrenmekten kastım sadece okuldan değil, yaşamdan öğrenmeyi bahsediyorum. İkinci dönem de sizlere burada yaşadıklarımı aktarmayı dört gözle bekliyorum artık. . .

Ayrıca ilginizi çekebilecek diğer yazılar: 
Harçsız Öğrenci Pasaportu Nasıl Alınır
Schengen Vizesi için İşveren Mektubu ve İzin Onayı
İnterrail Nasıl Yapılır ve Nasıl Planlanır
Ücretsiz Fon Müzikleri ve Ses Efektleri İndir
Asteğmen Nasıl Olunur ve Ne Yapmam Gerekir
Askerlik Tecili için Gerekli Belgeler
Sınavsız İkinci Üniversite Kaydı Nasıl Yapılır
İngilizce Öğretiminde Teknoloji ve İnteraktif Oyunlar

Diğer faydalı olabilecek Erasmus yazılarım:
İsveç'e Gitmeden Önce (1)
İsveç'te Bilinmesi Gerekenler (2)
İsveç'te Yemek Vakti (3)
İsveç Online Alışveriş Siteleri ve Faydalı Linkler
İsveç'te Erasmus İlk Anılar
İsveç ve Erasmus: Hatıralar Dolusu Koca Bir Yıl
Erasmusa Son Noktayı Koyduk
Erasmus'tan Sonra Hayatta Kalmanın Yolları
İnterrail Gezisi Nasıl Planlanır
* Erasmus Ülke Tercihi Nasıl Yapılır

0 kişi daha paraladı:

Yorum Gönder

Tepkisiz kalmayın. Fikirleriniz birileri için değerli olabilir: