Eğitim Sistemi Sendromu...

Evet yanlış duymadınız, eğitim sistemi sendromu. =) Yahu Türkiye'de bu kadar çalışmak zorunda olduğumu kesinlikle hatırlamıyorum, hatırlamak için uğraşmama da gerek yok ki. Zaten öyle bir durumda değildim.

Bu Allah'ın İsveçlilerinin eğitim sistemi deli eder adamı. Neymiş "student centered"! Hakkı arkadaşımın dediği gibi "sonuna kadar 'teacher centered' kardeşim! Neymiş öyle öğrenci çalışacak kendi öğrenecek falan filan." Haklı arkadaş... Gelmişiz İsveç'e, niye ders çalışalım ki. Hoca anlatsın biz dinleyelim, gelelim gidelim, avrupayı gezelim ryanair sayesinde, sonra da sınavdan bir gün önce ya da hadi iki gün önce açalım kitabı okuyalım iki üç kere sonra bir güzel geçelim dersten. Ama sadece geçelim, öğrenmek yok. Biz de öğrenmek için çalışmak yok, geçmek için çalışmak var. Tabi bu sadece buradaki temennimiz. Çünkü burada tam Türkiye'deki sistem lazım bize ama nerdee. Çalış babam çalış. Sanki çalışmaya geldik buraya yaa, ben gezmeye gelmiştim meğer. =)

Yapmamız Gerekenler
Ne uyuz iş, yahu bir ders için her hafta iki sayfalık "journal" hazırlamak için onlarca sayfa okuyup, okuduğun yerlerden alıntılar yapmak zorunda olunur mu hiç yaa! Olunuyor ve işte gerçek eğitimin nasıl olacağını da burada anlıyorsun zaten. Keşke tam tersi olsa herşey. (biz burada olduğumuz için =) )

Evet dünkü 'Çağla'yı kurtarma'* çalışmaları sırasındaki Stockholm ve Nyköping seyahatimizden sonra bugünkü görevim yarına onlarca sayfa okuyarak bir journal hazırlamak... Haydi bana kolaylıklar gelsin!

*çok yakında... (kiralık Golf ile Çağla'yı Skavsta havaalanından alma amaçlı 950km lik seyahatimizin ayrıntıları)
Ayrıca ilginizi çekebilecek diğer yazılar: 
Harçsız Öğrenci Pasaportu Nasıl Alınır
Schengen Vizesi için İşveren Mektubu ve İzin Onayı
İnterrail Nasıl Yapılır ve Nasıl Planlanır
Ücretsiz Fon Müzikleri ve Ses Efektleri İndir
Asteğmen Nasıl Olunur ve Ne Yapmam Gerekir
Askerlik Tecili için Gerekli Belgeler
Sınavsız İkinci Üniversite Kaydı Nasıl Yapılır
İngilizce Öğretiminde Teknoloji ve İnteraktif Oyunlar

Diğer faydalı olabilecek Erasmus yazılarım:
İsveç'e Gitmeden Önce (1)
İsveç'te Bilinmesi Gerekenler (2)
İsveç'te Yemek Vakti (3)
İsveç Online Alışveriş Siteleri ve Faydalı Linkler
İsveç'te Erasmus İlk Anılar
İsveç ve Erasmus: Hatıralar Dolusu Koca Bir Yıl
Erasmusa Son Noktayı Koyduk
Erasmus'tan Sonra Hayatta Kalmanın Yolları
İnterrail Gezisi Nasıl Planlanır
* Erasmus Ülke Tercihi Nasıl Yapılır

2 yorum: Leave Your Comments

  1. merhaba bende erasmus düşünüyorum ve hocam bölümüm için isveçin en uygun olduğunu söylüyor. ingilizcem çok iyi değil.anlaşabilecek kadar. orada ilk gittiğin zaman zorlandın mı ve döndüğünde ingilizcende çok gelişme olmuşmuydu, merak ediyorum. bilgilendirebilirsen sevinirim..

    YanıtlaSil
  2. merhaba,
    Bölümünüzün ne olduğunu bilmiyorum ama ingilizce için avrupa ülkeleri içerisinde bence İsveç çok daha avantajlı bir ülke. Nitekim insanların çoğu ingilizce biliyor ve konuşuyor. Bu çok iyi birşeydi benim için. İngilizceniz ister istemez gelişiyor. gece gündüz arkadaşlarınızla ingilizce konuşuyorsunuz, ödevlerinizi ingilizce yapıyorsunuz yani kısacası ingilizce ile yaşıyorsunuz. Doğal olarak bariz bir gelişme farkediyorsunuz. Umarım cevabım çok geç olmamıştır.

    YanıtlaSil

Tepkisiz kalmayın. Fikirleriniz birileri için değerli olabilir: