Mezuniyet sonrası askerlik tecili Nasıl Yapılır

Bildiğiniz üzere, mezun olduktan sonra artık iki yıl otomatik tecil kaldırıldı. Bunun için, ister yüksek lisans yapacak olun ister olmayın mecburen askerlik şubesine giderek tecil işlemlerini yaptırmak zorundasınız yoksa kaçak sayılabilirsiniz.

Benim tecil işlemleri iki buçuk saat sürdü. Tabi bu şubenin yoğunluğuna bağlı. Ancak şubeye gitmeden önce yanınızda bulunması gereken bazı belgeler var. Açıkça söylemek gerekirse ben sadece kimliğimi alıp gidiyordum ki google amcaya bir danışayım dedim, askerlik tecili için ne yapılması gerektiğini. Bir baktım ki lisans (önlisans için de aynı olabilir) mezunları için aşağıdaki belgeler gerekliymiş:

Askerlik Tecili için yapmanız gerekenler şunlar:
 • - 2 adet vesikalık fotoğraf
 • - mezuniyet belgesi yada diploma ve dört adet fotokopisi
 • - kimlik ve dört adet fotokopisi
 • - ehliyet var ise iki adet fotokopisi ile birlikte askerlik şubesine mutlaka gitmeniz gerekiyor.


Sizlere de bu şekilde yardımcı olma umuduyla bunları yazıyorum. Ayrıca, tecil için bizim süreyi belirleme hakkımız yok. Tecil süresi zaten 2 yıl. Bir de şu muayene olayına gireceğim. Çoğu yerde okudum gördüm, donunuza kadar soyuyorlar falan filan.

Askerlik Muayenesinden korkulacak birşey var mı yok mu ben karar veremedim:
Ben Tuzla askerlik şubesinde işlemlerimi yaptırdım ve muayeneyi sadece bana sorulan bir hastalığınız yok değil mi gibi sorularla yaptırdım ve itiraf ediyorum gerçekten şok oldum ve çok şaşırdım. Çoğu yerde en ince detayına kadar yapılan bu muayene nedense Tuzla'da bu şekilde geçiştiriliyor. Neyse sizlere kolaylıklar diliyorum...

Ayrıca ilginizi çekebilecek diğer yazılar: 
Harçsız Öğrenci Pasaportu Nasıl Alınır
İnterrail Nasıl Yapılır ve Nasıl Planlanır
Ücretsiz Fon Müzikleri ve Ses Efektleri İndir
Asteğmen Nasıl Olunur ve Ne Yapmam Gerekir

7 yorum: Leave Your Comments

 1. Şu Ana Kadar 2 Kere Kendim ve 3 Yıl Da Okulum Tecilimi Yaptı.. 2 Gidişimde De Bana Bırakın Muayeneyi Sağlık veya Hastalıkla İlgili Bir Kelime Bile Edilmedi.. Evrak Teslimi Yapıp, Durum Belgemi Ne Olur Ne Olmaz Diyerek Alıp Evime Döndüm.. Bildiğim Kadarı ile Büyük Askerlik Şubelerinde Bu Olay Var.. Küçük Şubelerde, Kenarda Kalmış Yerlerde veya Merkezi Olmayan Bölgelerde Uğraşmaya Bile Gerek Görmüyorlar..

  YanıtlaSil
 2. Merhaba ben bu ay mezun oldum.şuan öğrenci görünmüyorum.Askerliği tecil ettirme hakkına sahip miyim?

  YanıtlaSil
 3. yeni mezun olduğunuz için askerlik şubesine gidip mezuniyet belgeniz ve yukarıdaki belgelerle tecil ettirebilirsiniz..

  YanıtlaSil
 4. Cengizhan Ağartan18 Kasım 2012 19:09

  Merhaba arkadaşlar ben bu sene 2 yılllık(önlisans)myo mezunuyum.Tecil işlemlerini eğer böyle yapabiliyosa teşekkür ederim...:Çok stres yapmıştım...Çünkü eve kağıt filan gelmedi bir kere okulum yaptı o yüzden...

  YanıtlaSil
 5. mrb arkadaşlar ben şubat 92 doğumluyum 2012 de mezun oldum ben lise sondayken yaşım 20 ye geliyordu tecil etirmedim ama şimdi etmek istiyorum olurmu acaba zannetimki okul otomatikmen tecil ediyor ama öyle bir şey yokmuş şimdi avrupaya gideceğim 2 ay sonra bir sorun olurmu acaba tecil etsem 1 sene veririlerimi daha hiç ettirmeim

  YanıtlaSil
 6. mrb arkadaşlar ben şubat 92 doğumluyum 2012 de mezun oldum ben lise sondayken yaşım 20 ye geliyordu tecil etirmedim ama şimdi etmek istiyorum olurmu acaba zannetimki okul otomatikmen tecil ediyor ama öyle bir şey yokmuş şimdi avrupaya gideceğim 2 ay sonra bir sorun olurmu acaba tecil etsem 1 sene veririlerimi daha hiç ettirmeim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Para cezası verebilirler ancak okuldan sonra iki yıl tecil hakkı olduğu için askere alma gibi bir durum olmaz. Tecil yapabilmen gerekiyor bir sıkıntı olmadan.

   Sil

Tepkisiz kalmayın. Fikirleriniz birileri için değerli olabilir: