Maskeli Benlik vs. Maskesiz Benlik

Birini maskenin ardına koyarsanız gerçek benliğini ortaya koyar. 
Gerçek benlik, gerçek kimlik... Nedir bu? Bizi tanımlayan, sınırlandıran, anlamlandıran güç nereden geliyor ve o iç güdüyü ne engelliyor? Freud bunları tanımlarken ID, ego, süper ego olarak tanımlamış. Ona göre ID kişinin gerçek benliği. Bana göre ise İslâm dininde geçen nefsin ta kendisi. Ruh ise ego. Egomuz hayvani içgüdüler ile hareket eden nefsimizi dizginleme gayretinde. Bunları yaparken süper ego ise her ikisini toplumdan, aileden, dinden öğrenilen ahlaki sebeplerle dizginleme peşinde. 
Eğer ki süper ego güçsüz, alınan ahlaki eğitim zayıf ise meydan ID ile egoya kalıyor. Bir de maske takarsa insan, egoyu da saf dışı bırakmış olur. Artık sınır yoktur o kimse için. Meydan ID e kalmıştır. En saf haliyle benliğe yani. 
Yine klasik bir söz geliyor en son. Eğitim şart. Ama hangi eğitim? Okuldaki mi? Dini mi? Yoksa toplumsal mı? Yahut aile içi mi? Ben bilsem sormazdım. Dünyayı da kurtarma çabası içinde değilim.

2 yorum: Leave Your Comments

  1. meleğin günlüğü9 Nisan 2015 14:20

    merhaba, takipteyim, bana da beklerim

    http://meleginhediyeleri.blogspot.com.tr/

    YanıtlaSil
  2. ben size İsveç'i öneririm. Amacınız İngilizce olduğundan dolayı yerel halkın da o dili konuşması sizin için bir artı olacaktır.

    YanıtlaSil

Tepkisiz kalmayın. Fikirleriniz birileri için değerli olabilir: