Yerli interrail; Tren Tur Kartları

İsveç'te iken avrupayı turladık tamam da aklımda hep kaldı yahu ben daha kendi ülkemin başkentini gezmemiş adamım hem yapacak birşeyler arıyordum bu yaz, dedim ki gezmek en iyisi. Evet bu düşüncelerle başladı bütün macera, aslına bakarsanız bu Çarşamba başlayacak (5 Ağustos). İlk durağım Ankara. Şu anda Trabzon'da olduğumdan dolayı Ankara'ya Konset Turizm ile biletimi aldım ve tren biletini de oradan almayı düşünüyorum. Anti parantez olarak belirtmek isterim ki ilk kez otobüste internet keyfini yaşamak için de Çarşamba'yı iple çekiyorum. Neyse gelelim asıl meseleye:

Evvela bu Tren Tur Kartları hakkında kafa karıştırmadan kısaca bilgiler sunalım. Tcdd'nin sitesinden alıntılar eşiliğinde bakalım bu kartların fiyatları ve özellikleri nelerdir. İki tür tren kartı olduğunu belirtelim:

GÜNCELLEME (ARALIK 2016)
TCDD artık bu kartları güncelledi. Fiyatlar ve biletler hakkında güncel bilgiler için şu linkten buyrun:
https://yolcu.tcdd.gov.tr/tren-kart/

Tren Kart Nedir?

Kazançlı Yolculuk Paketleri
Eğer tren kart sahibi iseniz, TCDD kazançlı paketleri satın alabilirsiniz. Yolculuklarınız için önceden belirleyeceğiniz iki istasyon arasında, yaş aralığınıza (Tam veya Genç), seçtiğiniz tren veya trenlerin tipine (YHT, Ana Hat, Bölgesel Hat), sınıfına (Business, Economy veya 1. Mevki) göre bir aylık veya belirleyeceğiniz biniş sayısına göre farklı paketleri önceden indirimli alarak satın alabilirsiniz.
Kolay Bilet, Kolay Seyahat
YHT ve ana hat trenlerinde yapacağınız seyahatlerde sisteme TRENKART üyelik bilgileri ile giriş yaparak, bir tıkla web sitemizden (yolcu.tcdd.gov.tr), mobil uygulamalarımızdan koltuğunuzu ek bir ücret ödemeden kolaylıkla seçebilirsiniz.
Seyahat öncesi kontrollerde TRENKART’ınızı veya mobil uygulamalarımızdaki bulunan TRENKART ekranını göstermeniz yeterlidir.
İndirim Oranları
5 Biniş %20 İndirim
10 Biniş %25 İndirim
15 Biniş %30 İndirim
20 Biniş %35 İndirim
30 Biniş %40 İndirim
Önemli Not: Biniş haklarının 60 günlük dönem içinde kullanılması gerekir. Dönemi içinde kullanılmayan biniş kartları bir sonraki döneme devredilemez. 60’ncı günün sonunda kalan seyahat hakları geçerliliğini kaybeder.
Hem indirimli Hem Kazançlı
Abonman Paketi
TRENKART Abonman Paketi belirleyeceğiniz iki istasyon arasında geçerlilik tarihinden itibaren 30 gün içinde kullanılabilir. Paket aynı gün içinde uygun tren tipi ve mevkide, sadece bir gidiş bir dönüş seyahati için geçerlidir.
İstenirse paketin geçerlilik şartlarına uygun tren tipinde, bir üst mevkide, fark ücreti verilerek seyahat edebilir.
Biniş Paketleri
TRENKART Biniş Paketlerinden herhangi birisi belirleyeceğiniz iki istasyon arasında geçerlilik tarihinden itibaren 60 gün içinde kullanılabilir. Sadece YHT’lerde belirlediğiniz sınıflarda (economy ve business) geçerli olmak üzere 5 – 10 – 15 – 20 ve 30 Biniş hakkı veren paketler farklı indirim oranları ile ekonomik seyahat olanakları sunmaktadır.
Her bilet alındığında kullanılan biniş hakkı toplam biniş hakkından düşülmektedir.
İstenirse YHT’lerde yer olması halinde, bir üst mevkide, fark ücreti verilerek seyahat edilebilir.
Gezgin Paketleri
Gezmeyi sevenlere, tüm Türkiye’de ve tüm trenlerde (belirlenen mevkilerde) geçerli İNDİRİMLİ seyahat etmeyi sağlayan paketler kullanılabilir.
Gezgin paketleri geçerlilik tarihinden itibaren 15 veya 30 gün içinde kullanılabilir.
İstenirse paketin geçerlilik şartlarına uygun tren tipinde bir üst mevkide fark ücreti verilerek seyahat edilebilir.

ESKİ SİSTEM BÖYLEYDİ:
1.Ekspres Tren Tur Kartı: Süper ekspres (Başkent, Cumhuriyet, Fatih vb.),mavi tren, ekspres, bölgesel ekspres, ray otobüsü , mototrenler ile normal yolcu ve banliyö trenlerinde,

2.Yataklı Tren Tur Kartı: Yukarda belirtilen trenlerle birlikte yataklı, kuşetli ve örtülü kuşetli vagonlarda, mevki farkı gözetmeksizin geçerlidir.

Bir de YHT seyahat kartları var (yüksek hızlı tren). TCDD sitesinde neden üçüncü bir kategori olarak verildiğini anlamadım ama fiyatlara bakınca aradaki farkı görebiliyoruz. Hemen fiyatları vereyim sonrasında da kartların ne gibi özellikleri olduğuna bir bakalım:

-Tam YHT Kartı 300,00 TL, Öğrenci YHT Kartı 200,00 TL,
-Ekspres Tren Tur Kartı 150,00 TL,
-Yataklı Tren Tur Kartı 500,00 TL,
Kullanım süresi biten tren tur kartlarının bir ay içerisinde iadesi halinde ise de şöyle bir güzellik yapmışlar, ama ben o kartı bu kadar para için geri vereceğimi düşünmüyorum:
-Ekspres Tren Tur Kartı için 2,50 TL
-Yataklı Tren Tur Kartı için 7,50 TL

Dikkatinizi çekmiştir, ekspres tren tur kartını kalın olarak yazdım. Bizim gibi öğrenci ve maddi durumu kısıtlı olanlar için en ideal bilet olduğundan dolayı onu satın alacağım şahsen.
Öğrenci yht kartı da uygun görünüyor ama Türkiye'de hızlı tren kaç şehir arasında çalışıyor diye düşününce bu farkı vermeye gerek yok diye düşünüyorum. Hemen kartlar arasındaki ince farklara geçelim:
a) Ekspres Tren Tur Kartı ile kuşetli, örtülü kuşetli veya yataklı vagonlarda yolculuk yapılması halinde, bu hizmetlere ait kuşet, örtülü kuşet veya yatak ücreti ayrıca alınmaktadır.

b)
Yataklı Tren Tur Kartı ile kuşetli, örtülü kuşetli veya yataklı vagonlardaki seyahatlerde , kuşet, örtülü kuşet veya yatak ücreti alınmaz ve bu yolcularımıza ücretsiz yer numarası verilir.
Yatak ücreti vb hizmetler için ayrıca ücret alınacak olması sizleri pek korkutmamalı. Nitekim bineceğiniz trenlerden yatak vb rezervasyon yaptırmazsanız zaten koltuklu olarak yine bir ücret ödemeden seyahatinizi yapabileceğinizi tahmin ediyorum. Tam olarak seyahatim sırasında bu konuda detaylı bilgiyi verebilirim.
Bazı bilinmesi gereken diğer önemli şartlar da şunlar:
-Tren Tur Kartlarını, geçerlilik süresi içerisinde sadece kartın üzerinde ismi olan kişi kullanabilmektedir.
-Trende yapılan kontrolde, TCDD görevlisi tarafından hüviyet ibrazı istenmektedir
-Gidiş-dönüş hariç olmak üzere, bir seyahat bitmeden ikinci bir seyahat için rezervasyon yapılamamaktadır.
-Üzerinde silinti , kazıntı yapılan veya süresi dolan kartlar geçerli değildir.
-Kartın kaybolması halinde yenisi verilmez ve ücreti iade edilmez.
-Tren Tur Kartları Vangölü Feribotu ve uluslararası yolcu trenlerinde geçerli değildir.
Tek sevmediğim yanı, kartın kaybolması halinde müşteriyi koruyucu hiçbir önlemin alınmamış olmaması. Bence çok saçma bir olay tamamen olayın silinip atılması. Hırsızlık olur, unutkanlık olur herşey mümkün; kart kaybolur. Bence bu konuda bir çalışma yapılmalı. Zaten bileti alan kişinin ismi ve herşeyi sistemde kayıtlı olmalı ve eğer kaybetme durumunda yine geri iade parası karşılığı (2,5 ytl) yeni bir kart basılmalı. Müşteri memnuniyetini korumaya dair bir hareket olur kanaatindeyim. TCDD müşteri destek hattı gibi merkezlere bu isteğimi iletmeliyim, ve bence bu geziyi düşünen herkes de bu uyarıyı yapmalı ki dikkate alınsın.
Son olarak da bu tren biletlerini alabileceğiniz il merkezleri ve istasyonları verelim:

1. BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜNDE SATIŞ YAPILAN İŞYERLERİ (14 ADET):
Edirne, İstanbul(Sirkeci), Haydarpaşa, Bostancı, İzmit, Adapazarı, Bilecik, Eskişehir, Söğütlüçeşme, Pendik, Gebze, Arifiye, Enveriye, Bozüyük

2. BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜNDE SATIŞ YAPILAN İŞYERLERİ (10 ADET):

Ankara, Çankırı, Zonguldak, Kırıkkale, Kayseri, Niğde, Sincan, Polatlı, Bor, Yerköy,

3. BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜNDE SATIŞ YAPILAN İŞYERLERİ (18 ADET):

Basmane, Alsancak, Manisa, Balıkesir, Bandırma, Uşak, Aydın, Denizli, Karşıyaka, Menemen, Çiğli, Akhisar, Kırkağaç, Soma, Nazilli, Şirinyer, Kemer, Torbalı,

4. BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜNDE SATIŞ YAPILAN İŞYERLERİ (11 ADET):

Sivas, Amasya, Samsun, Erzincan, Erzurum, Kars, Turhal, Divriği, Horasan, İliç, Sarıkamış,

5. BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜNDE SATIŞ YAPILAN İŞYERLERİ (9 ADET):

Malatya, Diyarbakır, Batman, Elazığ, Muş, Tatvan, Van, Kurtalan, Hekimhan,

6. BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜNDE SATIŞ YAPILAN İŞYERLERİ (12 ADET):

Adana, Mersin, İskenderun, Gaziantep, Konya, Ereğli, Çumra, Karaman, Ceyhan Tarsus, Osmaniye, İslahiye,

7. BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜNDE SATIŞ YAPILAN İŞYERLERİ (11 ADET):

Afyon, Kütahya, Burdur, Isparta, Dinar, Sandıklı, Tavşanlı, Ilgın, Akşehir, Çay, Hamam,


Dediğim gibi ilk durağım Ankara. Sonrasında düşündüğüm şehirler: Konya, Mersin, Antalya, Afyon, İzmir, Balıkesir, Bolu, Sakarya, Edirne, İstanbul, Samsun. Eğer yol haritam hakkında önerileriniz var ise, gel bir çayımızı içersin derseniz tekliflere açığım. :)

Umarım kafanızda herhangi bir soru işareti kalmamıştır. Kaldıysa da lütfen hiç çekinmeden yorum yazarak sorularınızı sorabilir, ve katılımlarınızı bizlerle paylaşabilirsiniz. Herkese iyi seyahatler!

TCDD internet sayfası: https://yolcu.tcdd.gov.tr/tren-kart/

YORUMLAR

BLOGGER: 5
Loading...
Ad

advertorial,1,alışveriş,4,alışveriş siteleri,1,another earth,1,apple,2,askerlik,2,askerlik tecili nasıl yapılır,1,asteğmen,1,asteğmen nasıl olunur,1,asteğmen olmak,1,astek,1,avrupa,3,bedava fon müzikleri,1,ben,6,birikim koleji,1,blog,2,blogger,2,blogger ipuçları,6,can sıkıntısından,18,chrome,1,cs:go,1,Çözüm,2,deneme,5,dizi,1,duyuru,6,düşün taşın,2,düşünme taşınma,1,eğlence,1,emoji,1,en iyi ücretsiz antivirüs,1,Erasmus,31,Erasmus Maceraları,2,erasmusrehberi,1,evrak,1,facebook,1,felsefe,1,film,4,flash bellek kısayol virüsü,1,flash bellek virüsü,1,fon müziği,2,fon müzikleri indir,1,Gezi,8,godaddy,1,google,1,Günlük,60,haber,3,Hakkımda,1,hakkında,1,Harçsız öğrenci pasaportu,1,hatıra,1,içimiz kan ağlıyor,1,ikinci el,1,ikinci üniversite kaydı,1,ilginç,1,inceleme,1,ingilizce dilekçe,3,ingilizce işveren mektubu,2,ingilizce izin onayı,2,ingilizce öğretmenliği,1,internet,50,interrail,4,ios,2,iphone,6,iphone titremiyor,1,iphone titreşim ayarlama,1,iphone titreşim seviyesi,1,iphone titreşim sorunu,1,isim tescil,1,isveç,17,isveç günlüğü,2,isveçte eğitim,29,isveçte erasmus,1,isveçte yaşam,29,işyeri izin belgesi,2,izin onayı örneği,2,kadın,1,kısa film,5,kısa film müzikleri,1,kısayol virüsü,1,komik,14,kozmonot,1,kutu açılımı,1,Les poupées russes,1,macera,1,mezuniyet sonrası askerlik,1,mizah,1,Movies,1,müzik indir,1,öğrenci pasaportu nasıl alınır,1,öğretmenim,10,paylaşım,1,python.dll,1,rehber,2,royalty free fon müziği,1,rus,1,russian dolls,1,schengen vizesi işveren izni,2,ses efektleri indir,1,ses testi,1,sınavsız ikinci üniversite,1,sinema,6,siyaset,1,Social network,1,sony srs-x11,1,sosyal,2,sosyal ağ,1,sözsüz müzik indir,1,sverige,28,sweden,28,şaşırdım,3,şiddet,1,şirket yazısı,1,tecil,1,teknoloji,27,tercih,1,titreşim,1,twitter,1,uzun dönem askerlik,1,ücretsiz fon müzikleri,1,ücretsiz pasaport almak,1,ülke,1,veyselkeles.com,1,video,2,vimeo,1,virüs temizleme programı,1,vize,4,vize için işyeri izni,2,Windows,8,windows 10,5,windows 8,1,Windows Sorunları,8,yaşam,2,yedek subay nasıl olunur,1,Yeni Öğrendim,16,zombieland,1,
ltr
item
Paralama Defteri Blog | Eğitim, Erasmus ve Teknoloji Deneyimleri: Yerli interrail; Tren Tur Kartları
Yerli interrail; Tren Tur Kartları
Türkiye içerisinde trene atlayıp gezmek mi istiyorsun. Daha ne duruyorsun hemen bir trentur kart al ve gezmeye başla. Peki nedir bu trenturt kart? Buyrun yazımızda...
https://1.bp.blogspot.com/-zM7MPwv4leg/VPh7xuDza4I/AAAAAAAAErE/M_3B6h_dHjs/s1600/logo-share-interrail2.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-zM7MPwv4leg/VPh7xuDza4I/AAAAAAAAErE/M_3B6h_dHjs/s72-c/logo-share-interrail2.jpg
Paralama Defteri Blog | Eğitim, Erasmus ve Teknoloji Deneyimleri
https://blog.veyselkeles.com/2009/08/yerli-interrail-tren-tur-kartlar.html
https://blog.veyselkeles.com/
https://blog.veyselkeles.com/
https://blog.veyselkeles.com/2009/08/yerli-interrail-tren-tur-kartlar.html
false
3424150382635341823
UTF-8
Yazıların hepsi bu kadar Hiç yazı bulunamadı Hepsini görüntüle Devamı... Cevap ver İptal Sil Yazan: Anasayfa Sayfalar Yazılar Hepsini Görüntüle Bunlar ilginizi çekebilir Etiketler Arşiv SEARCH Bütün Yazılar Aradığınız konu hakkında bir yazı bulunamadı Anasayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Paz Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Oca Şub Mar Nis Mayıs May Haz Ağu Eyl Eki Kas Ara daha şimdi 1 dk önce $$1$$ minutes ago 1 saat önce $$1$$ hours ago Dün $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago 5 hafta önce Takipçiler Takip ET Bu İçerik Gizlidir ADIM 1: Paylaş. ADIM 2: İçeriğe ulaşmak için paylaşım yaptığınız linke tıklayınız Bütün Kodu Kopyala Bütün Kodu Seç Bütün kod kopyalandı Yazılar / kodlar kopyalanamaz, kopyalamak için lütfen CTRL+C basınız