Blogger'da hem Kategorilerinizi Oluşturun hem de Özgürce Etiketleyin

Evet arkadaşlar, blogger'ın en sevmediğimiz eksikliklerinden birisi bizlere kategori seçeneği sunmaması. Ancak çok basit bir hintle bu işi çözmek çok kolay. Hatta bu yöntemle yazılarınıza dilediğiniz kadar etiket verme özgürlüğünüzden feraget etmek zorunda değilsiniz!!

Nasıl mı olacak?
Evvela yazılarımızı bir güzel yazdık değil mi. İstediğimiz kadar etiketi de ekledik yazılarımıza. Sonrasında aynı kategoriye sahip bütün yazılarımıza ortak birer tane daha etiket ekliyoruz. Umarım burayı anlamışsınızdır. İsterseniz pratik olarak anlatalım. Benim blogumda, beş yazı var. Bunlardan iki tanesi günlük içerikli, üç tanesi erasmusla ilgili diyelim. Bu yazılarımızla alakalı olan bütün etiketleri girdikten sonra, aynı kategoriye ait olduğuna inandığımız yazılarımıza ortak birer tane daha etiket giriyoruz. Mesela yazılarımdan iki tanesini ben "Günlük" kategorisi altında istiyorum ve bu iki yazıya vermiş olduğum diğer etiketlerden sonra bir de "günlük" etiketini ekliyorum. Buraya kadar herşey anlaşılmıştır umarım.

Bağlantı Listesinden Yararlanıyoruz
Yanda görmüş olduğunuz gibi istediğimiz bütün etiketleri yazımıza verdikten sonra, etiketlerin içinden kategori olmasını istediğimiz etiketin bağlantı adresini kopyalıyoruz. Buraya tıklayarak bağlantı listesi gadgetini blogumuza ekleyelim. Kopyalamış olduğumuz etiketin bağlantı adresini "yeni site urlsi" kısmına girelim ve isterseniz kategorinizin ismini "yeni site adı" kısmından değiştirebilirsiniz.

Tabii ki "bağlantı listesi" gadgetinin ismini de değiştirmeyi unutmayın. Çok uzun zamanınızı alacak birşey değil bunu yapmak. Gayet basit. Bundan sonra yazılarınıza istediğiniz herhangi bir etiketi girmekte özgürsünüz. Ancak, yazınızın hangi kategoriye ait olacağı aklınızda bulunsun ve kategori ismini de etiket olarak eklemeyi unutmayın. Artık hiç zahmetsiz istediğiniz yazınızı istediğiniz kategoride gösterebilir aynı zamanda da özgürce etiket ekleyebilirsiniz.

Anlamadığınız her konuda danışabilirsiniz. Tam anlatamamış olabilirim o nedenle sorularınızla yazımı geliştirebilirim. Bu blogger ipucu olarak ilk paylaşımım. İnşallah ileride aklıma yeni hınzırlıklar geldikçe sizlerle paylaşacağım. Kolaylıklar gelsin :)

10 yorum: Leave Your Comments

 1. çok güzel anlatmışsınız teşekkürler. artık benimde kategorim var

  YanıtlaSil
 2. çok teşekkürler bundan daha açık anlatılmazmazdı

  YanıtlaSil
 3. Hocam ben birşeyler yapma calıstım. Kategorılerım altında konuları topluyorum ama aynı zamanda butun konular anasayfada copluk gıbı kaldı. onları sadece kategorılerımde gozrunecek sekılde ararlayabilmem ıcın ne yapmalıyım? yardımcı olursanız cok sevınırım.

  YanıtlaSil
 4. Yapmış olduğunuz şeyleri adım adım anlatırsanız daha kolay yardımcı olabilirim. Tam olarak demek istediğinizi anlayamadım.

  YanıtlaSil
 5. Sızın yukarda verdıgınız gıbı konuyu acıp Bağlantı lıstesı etiketıne de blogumdakı etıketın adresını url'ye vs yazdım. ondada sorun yok oluşan kategorı üzerine tıklayınca konu acılıyor. ama bütün etiketler anasayfa da yeralıyor. yani ben etıketlere üzerine tıkladıgımda ulaşmak ıstıyorum, onun dışında anasayfada tum etıketlerın (kunuların) gozukmesini istemiyorum. hocam kısacası blogumun tum ıçeriği anasayfada gozukuyor. kategorı altındakı bir konuya tıklayınca o acılıyor. benim istedıgım anasayfayı temizlemek.
  cok karısık oldu ama baska da nasıl anlatırım bilemedim. Teşekkürler.

  YanıtlaSil
 6. Sitenizi inceledim. Yukarıda anlattığım gibi bir kategorileştirme oluşturmak için evvela birden fazla yazı yazmış olmalı ve o yazılara ait olmasını istediğiniz kategori ismini vermiş olmanız lazım. Sizin sitenizde şu anda sadece bir adet yazı var ve onun etiketine kendi isminizi vermişsiniz.
  Mesela şöyle yapın; her fotoğrafınız için ayrı bir yazı oluşturun ve fotoğraflarınız için oluşturduğunuz yazıların etiketini "fotoğraflarım" olarak adlandırın ve "askerlik" vs. gibi etiketler ile de ekstra olarak etiketleyebilirsiniz. Sonrasında yukarıda anlattığım şekilde sitenizin yan tarafında kategorileri gösterebilirsiniz.
  Gelelim ilk sayfada bütün konuların görünmesine. Az önce anlattığım şeyleri yaptıktan sonra sadece yapmanız gereken ana sayfada görünmesini istediğiniz konu sayısını blogger kontrol panelinden ayarlamanız...
  kolay gelsin, herhangi bir sorunuz olursa tekrar tekrar danışabilirsiniz.. =)

  YanıtlaSil
 7. tesekkur edrim. Ben blogu yenı actım birkac deneme yazısı koydum kaldırdım . Bir de sizin dediginiz gibi yapacagım . aslında ben baska bır sey denemıstım blogumdakı sayfada gordugunuz kategorılerım baslıgı alttındakı baslıkları ben farklı bır yoldan yaptım . yanı javasicript kodlarıyla olusturdum. o kodları burada yazınca msj gonderemedim. Ayrıca son yayınlanan konu anasayfada kalıyor galıba.

  YanıtlaSil
 8. son yayınlanan konu her zaman ilk sayfada kalır. Ancak sanırım bazı kodlarla oynayarak son yayınlanan konu yerine kalıcı bazı yazılar koyabilirsiniz yine de. Ama o konuda tam olarak bir bilgim yok =)

  YanıtlaSil
 9. Teşekkür ederim. Önceki msj.dakileri uygulayayım sonra sorun cıkarsa sabrına sıgınarak rahatsız ederim.

  YanıtlaSil
 10. bunun nasıl yapacağımı düşünüyordum. harika ve çok akıllıca bir yöntem. teşekkür ederim.

  YanıtlaSil

Tepkisiz kalmayın. Fikirleriniz birileri için değerli olabilir: