Teknoloji Orospusu da ne ola?...

Yanlış duymadınız, tam olarak "teknoloji orospusu." Yahu herşeyi duyduk iyi güzel de bu da nereden çıktı diye şaşırmış kalmış wolkanca. Bende onun sayesinde rastgele blogunda karşılaştım bu terimle. Bu terimi de itü sözlükten bulmuş.

Gerçekten bu terim için tanımlamaların hemen hemen hepsi bana çok doğru geldi. Mesela bizim bildiğimiz teknoloji manyağı vardır. Ama arada çok ince bir fark var teknoloji orospusu ile. O da şöyle dile getirilmiş ki katılmamak elde değil:


Teknoloji manyağı, elindeki pentium mmx tabanlı pc'sini bile hala sonuna kadar kullanırken, teknoloji orospusu, yenisi çıkınca evdeki dual core'unu çöpe atar.
İlk tanımlamamız böyle. Ayrıca çok daha ilgi çekici olanları da var. En sevdiğim bir diğeri de;
Teknoloji orospusunun teknoloji manyağından farkı, takip ettiği teknolojik ürünleri satın alabilme kabiliyetidir. artı bununla kalmayıp sahip olduklarını en kısa zamanda elden çıkartabilen ve bunun yerine piyasada olanın en yenisini koyabilendir. bu sebepten dolayı kendilerinde sürekli aşırı bir para harcama ve big babol sakız çiğneme görülür.
Diğer tanımlamaları da wolkancadan takip edebilirsiniz.

Terimleri düzgün tanımlamak gerek

Benim bu konuda asıl değinmek istediğim, yedinci madde! Anlayamadım gitti, teknoloji ile film indirmenin, dizi indirmenin ne alakası olduğunu. Evvela şu tanımı sizlerle de paylaşayım:
Sürekli download yapar. deliler gibi arşiv oluşturur, günde kaç gb indirdiğini ancak dünyaca ünlü matematikçiler hesaplayabilir. indirdiklerini dvd haline getirmek için sürekli dvd alır ve dvd üreten firmaların bütçelerine ciddi anlamda katkıda bulunur. Filmler diziler yüzlerce dvd içinde izlenmemiş halde dururken, kişi başka bir film ya da dizi indirir. indirdikçe indirir, indirdikçe arşivler, arşivledikçe izlemez. manyak mıdır nedir? orrayt
Gerçekten tanımlama müthiş, ancak bu tanımlama bu terim altında olmamış. Bu tür bir insan teknoloji orospusu nasıl olabilir hala akıl erdirebilmiş değilim. Tamam adam film indirmekle kafayı yemiş görünüyor (bu arada yukarıda tanım tam olarak beni hedef almış sanki :) ) ama bu tür bir insana teknoloji orospusu demek gitmiyor bence. Çünkü ben yukarıdaki teknoloji manyağı olarak açıklanan kategoriye aitim (tarihi laptopumla hala harikalar yaratıyorum mesela)...

Bu terimi çok içerledim galiba... =)

5 yorum: Leave Your Comments

 1. veysel iide sen bu tanımlamalara pek uyuyorsunn.. ne yani şimdi sen...:)

  YanıtlaSil
 2. yapma yahu... Sen beni Ahmetle karıştırdın galiba =) :D

  Ayrıca sonuncu tanıma da eleştirimi yapıştırdım. Bence bu terim için yanlış bir tanımlama... :)

  YanıtlaSil
 3. Bu terimleri kullanmaya çok alışkın olmadığımızdan mıdır nedir, rahat okuyamadım yazıyı.

  Ama "Sürekli download yapar" diye başlayan tanımın etrafımızdaki ne kadar çok kişiye uyduğunu ve bunun kesinlikle normal olmadığını iddia edebiliriz ;)

  YanıtlaSil
 4. Faruk Terzioğlu3 Kasım 2008 15:39

  Valla Veyselcim birinci tanım Ahmete ikinci tanım tam olarak sana uyuyor :)

  Hele Ahmet daha ileri gidip teknolojinin pez... olmuş.

  YanıtlaSil
 5. öyle iste de bana baska bi terim lazim. bu cok uygunsuz... =))

  YanıtlaSil

Tepkisiz kalmayın. Fikirleriniz birileri için değerli olabilir: