"Bir hamburgere 10 arkadaş feda olsun?" - Reklamda son nokta

internethaber.com üzerinde bugün bir haber okudum. Çok garip bir reklam uygulaması şu anda facebook'ta dönüp duruyormuş. Tabii bu uygulama sadece America sınırları içerisinde ve çok ilgi çekici ve bir o kadar da tepki çekici.

"Whopper Sacrifice" diye adlandırılan bu uygulamayı ekledikten sonra sizden facebook listenizdeki 10 arkadaşınızı bir whopper hamburger için feda etmeniz isteniyor. Daha doğrusu 10 arkadaşınızı listenizden sileceksiniz bu hamburgere sahip olabilmek için. Arkadaşlarınızı sildikten sonra size bir kupon gönderiliyormuş ve ayrıca her sildiğiniz arkadaşınıza da silindiğine dair "sizi bir arkadaşınız bir hamburger uğruna feda etti (sattı)" gibi bir mesaj gönderiyorlarmış. Hemen söylemekte fayda var, bu uygulama gerçekten çok tartışılmaya başlanmış zaten.

Asıl konuya gelelim biz. Bu uygulama ne olursa olsun gerçekten tartışılası bir reklam uygulaması. Bundan hiç şüphe yok. Ancak işin içinde bir kere "reklam" kelimesi var. Burger King süper iş yapmış bu konuda. Gerçekten böyle bir konu uzun süre tartışılacak bir konu ve burger king markasını da gündemde tutmak için bir neden. Bak şimdi canım nasıl da hamburger çekti valla.

Bu, bize reklamın her zaman iyi de olsa kötü de olsa, bazı değerlere ters bile olsa tek amacının gündemde olmak olduğunu gösteriyor. Böyle bir reklamın olduğunu duyunca çok şaşırdım evvela. Ama sonradan düşündüm de herkesin facebook listesinde pek tanımadığı ve bir hamburgere değil bir dolara bile satabileceği en azından bi 10 kişi zaten vardır diye düşündüm. :) Eğer Amerika'da yaşıyorsanız facebook listenizi temizlemenizin zamanı gelmiş demektir. =)

1 yorum: Leave Your Comments

  1. eğer turkıyede uygulamaya gecerse bızımkıler once cakma uyelık alır sonra herkesı sıler :) Takı hamburger fırması reklamları ıptal edene kadar hatta bırde hamburger kuponları gıttıgıdıyorda satılıga cıkartılır :)

    YanıtlaSil

Tepkisiz kalmayın. Fikirleriniz birileri için değerli olabilir: