Blogumda yapmış olduğum yenilikler

Merhaba arkadaşlar. Bloguma öyle ahım şahım şeyleri eklemeyi çok seven biri değilimdir ancak kullanımı kolaylaştırmak, okunabilirliği artırmak ve yorum oranlarını arttırmak amaçlı birkaç ufak şeyler yapmak gerekiyor. Bunu her blog yazarı bilir. Ancak fazla aşırıya kaçmak da çoğu zaman hoşa gitmeyebiliyor ve bazen de okuyucuya itici gelebiliyor.

Blogumda yapmış olduğum düzenlemelere gelelim. Hepsini birer madde olarak sizlere vereceğim ve sonrasında sizlere bu eklemiş olduğum özellikleri nasıl ekleyebileceğinize dair bazı linkler vereceğim. Bazı yeni özellikleri yine kendi kafamdan çözümleyerek yaptım onları da yorum olarak soru sorabilir ve cevaplarınızı alabilirsiniz. Ya da sorunuza bakarak ona göre yeni bir blogger ipucu olarak yazı hazırlayabilirim. Gelelim değişikliklere;
  1. Evvela, daha öncelerden sizlerin de farketmiş olabileceği etiket bulutu ekledim. Bu aslında bir eklenti değil. Sadece etiket widgeti içerisine bazı kodların yerleştirilmesi ile elde edilebilen birşey. Sizleri direk nerden faydalandım oraya yönlendireyim: Blogger için etiket bulutu oluşturma. Kodlar üzerinde az bi oynama yaparak sadece etiketlerin yanında görünen sayıları sildim kendi blogumda.
  2. Yorum formunu wordpresse daha benzer olan ve hatta bazı wordpress kullanıcılarının bile tercih ettiği intensedebate yorum formu ile değiştirdim. Blogger blogunuza wordpress benzeri bir yorum formu eklemenin bu kadar kolay olabileceğini hiç düşünmemiştim. Intensedebate sitesi size kurulum sırasında adım adım yardımcı oluyor. Eğer kurulumu yapamıyorsanız sizi Türkçe anlatımın yapıldığı şuraya alalım. Bu intensedebate yorumlarının tek sevmediğim yanı son yorumlar eklentisi oldu. Bana çok renkl i ve ciddiyetsiz göründü. Tamam çok güzel bir görünümü var ama beni rahatsız ediyordu o nedenle kendime göre birşey buldum. =). Çok basit bir yol o da. Intensedebate kullanıcı ayarlarımdan blogumun yorumlar rss adresini alarak, bloguma rss takip widgeti ekledim ve blogumun rss adresini yazarak çok daha sade bir son yorumlar eklentisi elde etmiş oldum. Bence gayet de güzel oldu. Aklımı seveyim ben. Neyse...
  3. Bir diğer güncellemem de, bildiğiniz üzere çekmiş olduğum fotoğrafları yayınladığım bir fotoblogum var. Ancak ne zamandır arayıp da bulamadığım bir eklentiyi daha yeni buldum. Aradığım eklenti, başka bir site üzerindeki yazılardan rss vasıtası ile sadece resimleri çekecek olan bir araçtı. Bunu da nasıl olduysa bir site üzerinde görerek keşfettim; wowzio. Bu aracın kurulumu için bir Türkçe anlatım var mı bilmiyorum. Eğer yoksa ve kuramadıysanız ben sizlere yardımcı olabilirim. Gelelim yine bu eklenti üzerinde yapmış olduğum ufak bir oynamaya. O da bu eklentinin altında bulunan bana gereksiz gelen "bunu bloguna ekle" türü yazıların bulunduğu ufak reklam yeri. Wowzio bu imzayı kaldırmanıza izin vermiyor. Çok uğraştım ama beceremedim kaldırmayı. Yine de bloguma ilk girildiğinde görülmemesi için yerini değiştirdim sadece.
  4. Lightbox'a herkes aşinadır. Ona benzer olan ve bana göre daha da gelişmiş olan bir uygulama buldum bugün, multibox. Bu javascript uygulaması ile sadece resimler değil videolar, müzikler ve birçok uzantılı dosyaların sizin sayfanızın üzerinde siyah bir bant üzerinde yayınlanması sağlanıyor. Bunu nasıl yapacaksınız, blogger sayfanıza multiboxı nasıl ekleyeceksiniz. Bu tür sorularınıza da şuradan ulaşabilirsiniz. Bunun üzerinde de çok çok ufak bir düzenleme yaptım. O da javascript kodunun frame boyutlarında. Width olarak %100 ayarlanmış o nedenle, blogum normalde pencereye sığdığı halde alt tarafta navigasyon çubuğu çıkıyordu sinir oldum. Teknomobi arkadaşımızın yüklemiş olduğu js dosyasını indirerek oradaki %100 width ayarını %99'a ayarladım ve kendi sunucuma yükleyerek o dosyayı bu sorundan kurtuldum. :)
Sanırım yaptığım güncellemeler bunlardan ibaret. Sitemde gördüğünüz ve beğendiğiniz herhangi bir özellik var ise bana sorarak nasıl kullanabileceğinize dair detaylı yardım alabilirsiniz.

Ayrıca blogum hakkında yorumlarınızı da burada yapabilirsiniz. Bir nevi ziyaretçi defteri gibi... Yorumlarınız bekliyor olacağım arkadaşlar.

1 yorum: Leave Your Comments

  1. wowzio yu nasıl kurabilirim çok aradım hiç bir yerde anlatımını bulamadım eğer yardımcı olursanız çok memnun olurum hatta bir konu altında anlatımını yaparsanız ilk anlatan kişi siz olmuş olursunuz ;-)

    YanıtlaSil

Tepkisiz kalmayın. Fikirleriniz birileri için değerli olabilir: