Çalışmaya devam, bayram seyran demeden...

Hala çalışıyorum, çalışıyorum çalışıyorum... Ama bu zamanların bir 'sonra'sı da var. Bütün son ödevler (assignment) bitecek elbet. Bildiğiniz gibi bu İsveç'te not düzeni pek sınava bağlı değil. Buradaki eğitim sistemi genelde öğrenci merkezli olduğu için, notların neredeyse yarısı derslerdeki performansınıza dayanıyor. Kısacası, İsveç'e gelecekseniz öyle oturup da sadece dersleri dinleyeyim, alayım ryanairden ucuz bilet avrupayı bir güzel turlayayım boş günlerimde, sonra son sınava iki üç gün kala oturur, çalışır, dersi geçerim; YOK. Yanlış duymadınız, burada işler böyle yürüyor. Almanya gibi değil. Burada erasmus öğrencisi olduğunuz farketmiyor, normal İsveçli bir öğrenciyle aynı muamele görüyorsunuz, kötüyseniz kalırsınız değilseniz iyiyseniz geçersiniz. Şimdi gözünüzü korkutmayayım sizin de size bir de İsveç'teki eğitim sisteminin iyi bir yanını söyleyeyim. Bu İsveç eğitim sisteminde kalmanız neredeyse imkansız. Eğer bir dersten kalırsanız, geçene kadar tekrar sınavları var bu adamların, ya da yazdığınız şeyi (essay gibi) tekrar düzenlemeniz için geri verirler ve geçene kadar düzenlettirirler. Sonuçta geçebilmeniz için herşeyi yapıyorlar.

Ancak tek bir sorun kalıyor. O da buradaki notları Türkiye'deki üniversitenizin not sistemine çevirtmek. Burada ECTS vermeleri gerekiyor ve sizin de onu gidip kendi üniversitenize çevirtmeniz gerekiyor. Herşey çok anlaşılır ancak buradaki öğretmenler ECTS vermeye çok yatkın değiller. Diyorlar ki bizim sistemimizde VG, G ve U var. VG, çok iyi; G, iyi, U ise kaldı anlamına geliyor. Bizler ECTS'e göre not vermelerini istedik bazı öğretmenlerden ancak bunun imkansız olduğunu söylüyor. Sen derste çok iyimisin, iyiysen VG alırsın diyor. Sonra da eğer dersin gerektirdiği şeyleri yapabiliyorsan da normal geçer not olan G alırsın diyor. Daha bunun ne gibi bir değerlendirmesi olabilir ki diyor. Aslında mantıklı bir sistem. Öğrenci çok iyi değil tamam, ama dersin gerektirdiği şeyleri yapabiliyor ve geçmeye hakkı oluyor. Diyorlar ki ben öğrencinin performansını puanlarla nasıl değerlendireyim ki. Sonuçta sınav sistemi olmadığından dolayı bu konuda haklılar biraz da. Yalnız bu sistem benim bildiğim bütün İsveç'te değil sanırım. Ama benim bulunduğum Högskolan Dalarna'da mevcut.

Neyse bu konularda sorularınız var ise bana direk yorumlar vasıtası ile sorabilirsiniz. Ben geleyim bu hafta neler yaptığıma ve önümüzdeki günler içinde ve bu gece neler yapmam gerektiğine. Bildiğiniz gibi Kurban Bayramını sabahlayarak karşıladım Cultural Texts and Contexts dersim için 10 sayfalık son essayi yazmaya çalışarak. Salı günümü de bugün (çarşamba) English Speaking Cultures dersinde yaptığımız münazara için hazırlanarak geçirdim. Savunmam gereken konu konuşma özgürlüğünün yasaklanması üzerineydi. Tabii tam olarak bu konuda aynı fikirde olmanıza gerek yok, savunmak zorundasınız. Neyse geçelim bunu şimdi. Şu anda da yarına English Language Learning and Teaching dersim için son sunumumu hazırlamam gerekiyor. Yarın da sanırım Cuma gününe Children's and Young Adult's Literature dersim için son essayi yazacağım. Ondan sonra da önümüzdeki hafta Cumaya da English Speaking Cultures dersim için final report hazırlayacağım, bu da 8 sayfalık en az. Evet yapmam gerekenler bunlar bu iki hafta içerisinde. Tabii bir şey daha var, o da Cultural T. and C. dersi için Pulp Fiction filmini izleyerek bazı soruları yazılı olarak cevaplandırmam gerekiyor. Bunu da pazartesiye yapmam gerekiyor. Yeter bu kadar bugünlük, ders çalışma vakti benim için. Erken uyumam lazım ayrıca, sunum yapacağım yarın ve büyük ihtimalle de yarın geceyi essay yazarak geçireceğim...

Ayrıca ilginizi çekebilecek diğer yazılar: 
Harçsız Öğrenci Pasaportu Nasıl Alınır
Schengen Vizesi için İşveren Mektubu ve İzin Onayı
İnterrail Nasıl Yapılır ve Nasıl Planlanır
Ücretsiz Fon Müzikleri ve Ses Efektleri İndir
Asteğmen Nasıl Olunur ve Ne Yapmam Gerekir
Askerlik Tecili için Gerekli Belgeler
Sınavsız İkinci Üniversite Kaydı Nasıl Yapılır
İngilizce Öğretiminde Teknoloji ve İnteraktif Oyunlar

Diğer faydalı olabilecek Erasmus yazılarım:
İsveç'e Gitmeden Önce (1)
İsveç'te Bilinmesi Gerekenler (2)
İsveç'te Yemek Vakti (3)
İsveç Online Alışveriş Siteleri ve Faydalı Linkler
İsveç'te Erasmus İlk Anılar
İsveç ve Erasmus: Hatıralar Dolusu Koca Bir Yıl
Erasmusa Son Noktayı Koyduk
Erasmus'tan Sonra Hayatta Kalmanın Yolları
İnterrail Gezisi Nasıl Planlanır
* Erasmus Ülke Tercihi Nasıl Yapılır

0 kişi daha paraladı:

Yorum Gönder

Tepkisiz kalmayın. Fikirleriniz birileri için değerli olabilir: