LG E2381 Super LED Monitör İnceleme ve Yorumlarım

Zarakol İletişim ve LG Türkiye'nin düzenlemiş olduğu LG monitör lansmanı dahilinde sağolsunlar bizlere gönderdikleri LG E2381 Super LED monitörün kullanıcı gözüyle sizler için bir değerlendirmesini yapmak istedim. İncelemek ve test etmek bence profesyonellerin işi. Biz değerlendirme ile yetinelim. Öncelikle ve her zaman bir kullanıcının ilk dikkatini çeken ve önem verdiği şey ürünün ergonomik olarak görünümüdür:


Bu konuda beklentileri karşılayan bir yapıya sahip model ile karşı karşıyayız. Duvara dayalı bir masanız olmadığı sürece (ki bu durumdan kısaca bahsedeceğim), estetiğe önem veren kullanıcılar için ürünün yapısı ve duruşu çok iyi ayrıca kullanım alanınız için de çok seksi.

Görünüm ve ergonomik yapısı itibari ile ürünümüzü beğendik. Sonrasında da bir ürünü satın almaya tam ikna olabilmek için ekstra motivasyonlara ihtiyaç duyarız. Bunlar da tabii ki ürünün ne gibi özelliklere sahip olduğudur. Bir de onlara kısaca göz atalım ve bu özelliklerin kullanıcıya ne gibi kolaylıklar sağladığına bakalım. Kutunun üzerinde yazılanlar her zaman en önemli özellikleri bize sunduğu için kutu üzerinden takip edelim:
  • "Yepyeni Tarz, Süper İnce" (Revive style, SUPER Slim) 
Yukarıda zaten ilk bahsettiğimiz konu bu olmuştu. Kullanım alanınız için çok mükemmel bir incelik sunuyor. Ürünün gurur kaynağı ergonomik yapısı olduğu açıkça ortada. Gurur duymakta da haklı olduğunu söylemeliyim.
  • Süper Çözünürlük (Super Resolution)
Bu özellik ise video ve film izlerken çözünürlüğün ve görüntü kalitesinin daha iyi bir şekilde sunulması için tasarlanmış. Fotoğraflar her ne kadar çok iyi olarak sonucu yansıtmasa da bence aradaki fark yine de açıkça görülebiliyor. Fotoğrafların sol tarafındaki kısımlar monitörün normal resolution ayarında iken çekilmiş sağ taraf ise high resolution modunda iken çekilmiş video örneklerini gösteriyor. Aşağıdaki fotoğrafta ise yukarıdakine oranla bu fark çok bariz olarak görülebiliyor. Bu Super Resolution özelliğinin gerçekten faydalı birşey olup olmadığını soracak olursanız, bence bu monitörün gözardı edilmemesi gereken en önemli özelliklerinden bir tanesi. Film izleme keyfinizi, düşük çözünürlükte olsa bile görüntü açısından ortalamanın üzerine çıkaracağını ve size güzel bir görüntü sağlayacağının garantisini verebilirim.

  • Süper Enerji Tasarrufu (Super Energy Saving)
Bu konuda tek söyleyebileceğim şey süper enerji moduna geçildiğinde led ışığının az bir oranda kısılması. Adından da belli olacağı üzere elektrikten tasarruf için tasarlanmış. Akşamları çalışırken kullanılmasında fayda olacağına inandığım güzel bir özellik.
  • Full HD Gerçek Çözünürlük (FULL HD Native Resolution)
Adı üstünde gerçek çözünürlük. 1920x1080 çözünürlüğünde Full hd çözünürlüğe sahip bir monitör ile karşı karşıyayız.
  • Kolay Kablolama (EZ Cabling)
Bu özellik ise monitörün ergonomik yapısının bir parçası. Bazı monitörlerde olduğu gibi ekranın direk arkasında değil de kablo girişleri monitörün ayaklık arkasına konumlandırılmış. HDMI giriş sağlandığında ses çıkışını sağlamak için de ayrıca bir kulaklık girişi de gözlerden kaçmıyor. Bu kablo girişleri konusunda beni rahatsız eden tek şey, monitörünüzü duvara sıfır bir masada kullanmak istediğinizde kablolama ile problem yaşayabilme ihtimaliniz. Kablo kırılmaları söz konusu olabilir. Ama diğer artıların yanında bu sadece bir varsayım ve pek önemsenmemesi gerekir.
  • Mega Kontrast Oranı (Mega Contrast Ratio)
Kontrast oranı ile renklerin derinliği fotoğraflarda görüldüğü üzere gerçekten çok başarılı. Karşılaştırma yaptığımız monitör laptop olunca pek de sağlıklı bir karşılaştırma olmasa da benim laptopun ekranı da led. Ancak Lg monitörün yanında sönük kalıyor ki şaşırmamak lazım. Ama kullanıcı gözüyle renklerin bize sunuluşuna baktığımızda çok iyi bir kontrast oranı ve renklerin canlılığı gayet iyi. Şunu da eklememde fayda var. Default renk ayarı "warm" (sıcak) olarak ayarlı. Renklerin canlı görünmesinin nedenlerinden birisi bu. Ancak medium ayara aldığınızda dahi renklerin canlılığından birşey kaybetmemekle beraber sıcaklık oranının düşmesi nedeniyle renklerde hafif bir sönüklük meydana gelmekte. Sonuçta, görüntünün gözümüze en iyi geldiğine inandığımız ayarda kullanmakta fayda var. Bu ayar da zaten biz kullanıcıların menüden kolaylıkla seçebileceği bir yerde.

Sonuç olarak;
Eklemek istediğim birkaç şey dışında LG E2381 Super LED monitör sınıfı geçiyor ve hatta en gözdelerinden biri olmaya da aday. En öne çıkan özelliği Super Resolution modu ile desteklenmiş olması ve ergonomik yapısı. Ayrıca benim eklemek istediğim bir güzelliği de var. Laptop ekranımda siyah ekranlarda kendimi görebiliyorum ki yandaki fotoğrafta bu çok bariz bir şekilde görülebiliyor. Bu gündüz vakitlerinde pencereye doğru bilgisayar kullanırken çok büyük bir sıkıntı yaratıyor. Ancak LG monitör ile bu konuda bir sıkıntı yaşayacağınızı sanmıyorum. Gönül rahatlığı ile pencere önünde kullanabilirsiniz. Kendinizi göremeyeceğinizi garanti ederim.

Son olarak da, monitör ayaklığı üzerine yerleştirilen menü tuşlarının ışıklandırılmış olmasını yeğlerdim. Gece vakti karanlık bir ortamda ayar çekmek istediğinizde bu düğmeleri bulmak problem olabiliyor. Keşke hafif bir ışıklandırma sistemi ile bu açık kapatılmış olsaydı dememek elde değil.
Monitör almayı düşünen arkadaşlar için, yukarıda saydığım özellikleri göz önüne alarak kendiniz için en iyiye yakın olduğuna karar verdiyseniz mutlaka bu monitörü gözardı etmeyin ve ciddi olarak düşünün derim.

1 yorum: Leave Your Comments

  1. Yazıda baya güzel incelemişsin monitörü, ancak keşke sonuna birde fiyat belirtseydin.

    YanıtlaSil

Tepkisiz kalmayın. Fikirleriniz birileri için değerli olabilir: